Podsumowanie Mistrzostw Polski Juniorów do lat 12-stu i 14-stu – sukces Leny Michalskiej

W zakończonych 14. maja Mistrzostwach Polski Juniorów w Serwach k.Augustowa (7-14.05.2022r.) reprezentantka naszego klubu – Lena Michalska zajęła bardzo wysokie 9-te miejsce w grupie do lat 12-stu.

Lena Michalska (zdj. serwis turniejowy OOM Podlaskie 2022)

Lena jeszcze w przedostatniej rundzie walczyła o medal, jednak uległa (przyszłej brązowej medalistce) Kindze Lajdamik. Mimo tego niepowodzenia Lena zachowała zimną krew i wygrała w ostatniej rundzie z wyżej notowaną zawodniczką z Wrocławia – Mają Wieczorek. Obie zawodniczki grały w tej partii poprawnie, wręcz idealnie, a na szachownicy utrzymywała się równowaga. Leny była jednak tak wysoce zdeterminowana, iż w teoretycznie remisowej końcówkę znalazła cień szansy na wygraną i przygotowała pułapkę. W 82 ruchu przeciwniczka popełniła błąd, który Lena wykorzystała. Po kolejnych 10-ciu ruchach przeciwniczka podała się. Partia trwała 4,5 godziny i była najdłużej trwająca partią ostatniej rundy Mistrzostw Polski.

Zajmując 9 miejsce Lena uzyskała prawo gry w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w listopadzie w Turcji.

W klasyfikacji rocznikowej (ur. 2010) Lena zajęła 5 miejsce i tym samym zapewniła sobie udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 14-stu, bez konieczności udziału w 4. etapach kwalifikacji. W klasyfikacji rocznikowej Lenę wyprzedziły tylko multimedalistki w tym Wiktoria Śmietańska medalistka Mistrzostw Świata.

W grupie do lat 14-stu grała Zosia Łaźniewska, która w kwietniu dołączyła do naszego klubu. Zosia w tym roku nie odniosła sukcesu, takiego jakiego odnosiła w latach poprzednich (jest multimedalistką Mistrzostwa Polski i Europy) i zajęła ostatecznie 26. miejsce.


Strona grupy dziewcząt do lat 12stu:
Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych do lat 12 – OOM Podlaskie 2022 (chessarbiter.com)
Strona grupy dziewcząt do lat 14stu:
Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych do lat 14 – OOM Podlaskie 2022 (chessarbiter.com)