Szachy w upalne lato!

SZACHOWE LATO '2014

W dniach 12 – 20 lipca 2014 r. rozegrane zostały, już po raz 13 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, turnieje tradycyjnego, międzynarodowego festiwalu pn. MIĘDZYNARODOWE SZACHOWE LATO '2014. W turnieju otwartym wystąpiło 62 uczestników, w tym jeden młody szachista belgijski oraz 6 pań, a w grupie juniorów – 14 uczestników, w tym 4 dziewczynki. Najstarszy zawodnik startujący w imprezie liczył sobie 89 lat, a najmłodszy zaledwie 5 lat!

Turniej główny – OPEN – wygrał zdecydowanie faworyt mistrz Piotr Brodowski z Warszawy z 8,5 pkt. z 9 partii, drugim był kandydat na mistrza Marek Zakrzewski z Trzcianki 7 pkt., na kolejnych dwóch miejscach z 6,5 pkt. uplasowali się mistrzyni FIDE Małgorzata Bednarska-Bzdęga (Warszawa) oraz poznański 13-latek Krzysztof Raczyński, który jako jedyny urwał w 6. rundzie 0,5 pkt. zwycięzcy turnieju i wypełnił po raz pierwszy normę kandydata na mistrza!

Z szachistów naszego Klubu najlepiej zaprezentowali się Samuel Kostecki, który z 6 pkt. zajął 9. miejsce, jego 13-letnia siostra Marika, która uzyskała 4,5 pkt. i zakończyła turniej na dobrej 34. pozycji oraz Mikołaj Nowaczyk, który z 5,5 pkt. zajął 15. lokatę. Po korekcie rankingu uczestnika z Belgii, z którym Marika rozegrała bardzo ciekawą partię w 1. rundzie okazało się, że wypełniła ona po raz pierwszy normę na I kategorię szachową. Serdeczne gratulacje!

W grupie juniorów końcowy sukces odniosła 13-letnia poznanianka Majka Andrzejewska z 8 pkt., a miejsca 2. i 3. zajęli kolejno Maciej Szafrański z Kościelca (9 lat) oraz najlepszy z lechitów Ignacy Drozdowicz (11 lat, norma na III kat.) obaj po 7 pkt.

Komplet wyników i danych uczestników można znaleźć na stronie internetowej http://www.chessarbiter.com/turnieje.php , a wyniki końcowe w załączniku.