II cykl Turniejów Szkółek Szachowych

6 grudnia 2012 r. rozpoczął się II cykl Turniejów Szkółek Szachowych, którego inicjatorem, jak w ubiegłym roku szkoleniowym, jest Osiedlowy Dom Kultury WIKTORIA w Poznaniu, pod kierownictwem Anny Młodożeniec-Urbaniak, a współorganizatorem Klub Szachowy LECH-WSUS. W 1. turnieju nowego cyklu wystąpiło 38 uczestników z 6 szkółek, w tym 4 dziewczynki. Cykl składa się z 4 turniejów rozgrywanych jako indywidualne, z klasyfikacjami – zespołową oraz indywidualnymi, oddzielnie dziewcząt i chłopców, w grupach wiekowych do lat 10 i 14. Dobrze spisała się w tym turnieju I drużyna naszej Szkółki plasując się na 2. pozycji z minimalną stratą 0,5 pkt. do zwycięzców z ODK ORBITA I, a indywidualnie najlepszym z naszych zawodników okazał się Wiktor Kommisarczyk, który uzyskał 4,5 pkt. z 5 partii i zajął także 2. lokatę, za „odwiecznym” rywalem naszych chłopców Frankiem Szukałą  z Orbity. Turnieje 2. cyklu prowadzą arbitrzy z naszego klubu Janusz Woda (sędzia główny) i Leon Miklosik.

7 lutego 2013 r. rozegrany został w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych 2. turniej nowego cyklu, w którym I drużyna naszej Szkółki ponownie uplasowała się na 2. pozycji, z wynikiem równym I drużynie Dwujęzycznej Polsko-Angielskiej SSP, która wyprzedziła nasz zespół wyższym miejscem (o jedno) swego lidera w klasyfikacji indywidualnej; turniej wygrał Piotr Franc 5 pkt. przed najmłodszym z lechitów Jaremą Jurałowiczem 4,5. Pozostali członkowie naszej I drużyny tym razem nie błysnęli, a wystarczyłoby do zwycięstwa 0,5 pkt. więcej; niestety 3 kiepsko rozegrane końcówki nie pozwoliły wygrać turnieju. Lepiej od nich wypadł Igor Domaradzki, który zasilił II drużynę i uplasował się na wysokiej 5. pozycji.

25 kwietnia, ponownie w WSUS, rozegrany został 3. turniej, w którym uczestnicy naszej Szkółki spisali się bardzo słabo i tylko jeden z II drużyny – Marceli Ciesielski znalazł się w czołówce, zajmując 5. lokatę. Głównie dzięki niemu, ale także Igorowi Domaradzkiemu i Adamowi Szychowi II zespół uplasował się na przyzwoitym 4. miejscu, natomiast I drużyna wypadła katastrofalnie i „wylądowała” na dalekiej 7. pozycji, co może oznaczać utratę szans na sukces w końcowej klasyfikacji II cyklu. Turniej wygrał z kompletem punktów zwycięzca 1. turnieju Franek Szukała z Orbity o cały punkt przed siódemką następnych zawodników. Samodzielne 9. miejsce z 3,5 pkt. zajęła najlepsza z dziewcząt Alicja Mączyńska (ODK Wiktoria).

W ostatnim, 4. turnieju, rozegranym 6 czerwca w ODK Wiktoria, najlepiej spisali się Jarema Jurałowicz oraz dwóch Wiktorów – Korzystka i Kommisarczyk (odpowiednio 3, 5 i 6 miejsce) oraz Pola Kierska, która okazała się najlepszą z dziewcząt (16. wśród 37 uczestników). Turniej wygrał najlepszy zawodnik całego II cyklu 13-letni Franciszek Szukała z ODK Orbita, a najlepszym w grupie do lat 10 okazał się 8-latek Piotr Franc z Dwujęzycznej Polsko-Angielskiej SSP. Podsumowanie II cyklu przyniosło naszej I drużynie puchar za drugie miejsce, a medale za czołowe lokaty w klasyfikacjach indywidualnych otrzymali Pola złoty w grupie dziewcząt do lat 10 oraz Wiktor Kommisarczyk brązowy w grupie juniorów do lat 14; blisko medalu był także Jarema 4. wśród 10-latków. W sumie uczestnicy naszej Szkółki spisali się nieźle, ale po ubiegłorocznym, zdecydowanym zwycięstwie w I cyklu, pozostał lekki niedosyt. Szczegółowe wyniki wszystkich 4 turniejów i klasyfikacje końcowe – w załącznikach.