Sukces „lechitów” w II lidze Juniorów

W 2004 roku drużyna naszego klubu, grająca jeszcze pod starą nazwą KT Błękitny Express-Lech Poznań, zajęła wysokie 4. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski – II Lidze Juniorów. Zawody odbywały się w dniach 28.06-7.07.2004 r. w Sielpii, a nasz zespół wystąpił w składzie:

1. I++ Michał Więcław                         2169
2. k      Agata Sikorska                          2036
3. I      Paweł Piechota                           2000
4. II     Krystian Grabianowski           1800
5. I+    Anna Andrzejewska                 1977
6. II     Dorota Sikorska                         1600

Opiekę nad młodymi szachistami sprawował Józef Piechota (tata Pawła). Już przed wyjazdem na zawody wiedzieliśmy, że możemy powalczyć z najlepszymi, ponieważ wśród 31 drużyn mieliśmy 10 numer startowy. Chcieliśmy zdobyć miejsce w pierwszej szóstce, ale bardzo dobra gra całej drużyny pozwoliła nam uplasować się jeszcze wyżej – na 4 pozycji. Na szczególne podkreślenie zasługuje znakomity wynik Pawła, który na szachownicy juniora młodszego zdobył 8,5 punktu z 11 partii. Reszta drużyny punktowała następująco: Michał 6,5, Agata 5,5, Krystian 6, Ania 6  i Dorota 6,5 punktu, wszyscy z 11 partii. Cała liga przebiegała wszystkim „lechitom” w bardzo dobrych nastrojach. Sielpia to miejscowość typowo wczasowa i po porannych rundach, popołudniami mieliśmy do dyspozycji piękne jezioro. Nasze 4 miejsce nie było jednak do końca szczęśliwe, gdyż do I ligi juniorów awansowały bezpośrednio tylko dwie drużyny, a te które zajęły 3-4 miejsca musiały zagrać w barażach o awans z zespołami, które zajęły 9-10 miejsca w I-ligowych rozgrywkach. Nam w walce o pierwszą ligę przypadł mecz z drużyną Miedzi Legnica, niestety nie udało nam się go wygrać i 2005 r. Lech ponownie walczył w rozgrywkach 2 ligi.

Agata Sikorska.

Na zdjęciu od lewej:  sędzia główny II Ligi Zenon Chojnicki, Michał Więcław, Agata Sikorska, Paweł Piechota, Krystian Grabianowski, Anna Andrzejewska, Dorota Sikorska i wiceprezes PZSzach Janusz Kowalski.