Szachiści Politechniki Poznańskiej Akademickimi Mistrzami Polski! PDF Drukuj Email
środa, 16 grudnia 2009 11:36

Obrona tytułu!

Akademickie Mistrzostwa Polski odbyły sie na terenie Politechniki Poznańskiej w dniach 4-6 grudnia, wystartowało w nich prawie 360 zawodników z 51 uczelni, najpierw odbyły sie turnieje indywidualne, zarówno kobiet jak i mężczyzn, do których Politechnika wystawiła ponad 20 osób, po czym odbył się turniej drużynowy gdzie wystąpiliśmy w składzie:

Jacek Tomczak
Marcin Szeląg
Krzychu Chojnacki
Rafal Lubczynski
Jacek Tomczak
wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska
Marcin Szeląg
 wydział Informatyki i Zarządzania
Krzychu Chojnacki
wydział Informatyki i Zarządzania
Rafał Lubczyński
wydział elektryczny
Jakub Maciejczak
Agata Sikorska
Piotr Karczmarek - kapitan drużyny

Jakub Maciejczak
wydział elektryczny
Agata Sikorska
wydział elektryczny
Piotr Karczmarek - kapitan drużyny
wydział Informatyki i Zarządzania
Wioletta Sobierska
wydział Budownictwa i Inżynierii ŚrodowiskaKliknij aby zobaczyć więcej zdjęć z tej imprezy


Po pierwszym dniu zawodów indywidualnych, reprezentacja gospodarzy już objęła prowadzenie, świetnie spisywał się Jacek Tomczak, który zgromadził komplet punktów, tuż za nim plasował się Rafał Lubczyński który zremisował jedną partie resztę wygrywając, Krzychu Chojnacki zdobył 5 pkt. z 6 partii, Jakub Maciejczak 4.5 z 6 partii, oraz Marcin Szeląg i Piotr Kaczmarek zdobyli po 4 pkt., kobiety również spisywały się bardzo dobrze Wioletta Sobierska zdobyła 4.5 a Agata Sikorska 3.5 co pozwoliło wyjść Politechnice na 1 miejsce.
W sobotę rano fenomenalnie spisała się Wioletta dzięki czemu udało jej się sprawić sporą niespodziankę zdobywając 4 (!) miejsce w klasyfikacji generalnej i 3 wśród uczelni technicznych! 4 miejsce wśród uczelni technicznych zajęła Agata Sikorska!
Wśród mężczyzn bardzo dobrze zagrał Marcin Szeląg, wygrał wszystkie sobotnie partie co pozwoliło mu awansować na 6 miejsce wśród uczelni technicznych. Niestety 2 partie przegrał Jacek Tomczak przez co spadł na 5 miejsce w klasyfikacji generalnej i 4 wśród uczelni technicznych.
W czołówce był również Rafał Lubczyński który zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej, reszcie drużyny poszło trochę gorzej, ale nie przeszkodziło to Polibudzie w utrzymaniu 1 miejsca. wyniki:
Turniej kobiet: http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/t_3364/
Turniej mężczyzn: http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/t_3363/


Turniej drużynowy

Akademickie Mistrzostwa Polski W sobotę tuż po turnieju indywidualnym rozpoczął się turniej drużynowy, na pierwszy ogień dla reprezentacji Politechniki Poznańskiej poszły reprezentacje z Gdańska - w 1. rundzie Uniwersytet Gdański, a w 2. rundzie tamtejsza Politechnika, obydwa pojedynki okazały się nokautami, gospodarze turnieju bardzo wysoko pokonali rywali, bo aż 5.5:0.5, zremisowali jedynie w pierwszym pojedynku Piotr Kaczmarek, a w 2 Wioletta Sobierska, reszta drużyny z łatwością pokonała swoich przeciwników.
Po dwóch łatwych zwycięstwach zapanowało w drużynie lekkie rozluźnienie, co spowodowało remis w rundzie numer 3 z Polibudą z Gliwic. W następnym pojedynku spotkały się 2 teoretycznie najsilniejsze drużyny tych Mistrzostw, niestety po bardzo zaciętym meczu przegraliśmy z Uniwersytetem Warszawskim 2.5:3.5, przez co plasowaliśmy się w okolicach 14 miejsca, co podziałało na drużynę jak płachta na byka.
W tym samym czasie świetnie radziły sobie dwie inne drużyny z Poznania - UAM i UE. Obie te drużyny miały komplet punktów po 3 rundach i w 4. w czwartej rundzie spotkały się w bezpośrednim pojedynku. UAM (w składzie Wojtek Moranda, Piotr Zdanowicz, Mateusz Bronowicki, Rafał Tomczak, Aneta Korościel, Małgorzata Nowak, Przemek Nawrocki i Anna Andrzejewska) minimalnie przegrał z UE (Kasia Bogdańska, Tomek Warakomski, Michał Mazurkiewicz, Michał Więcław, Bartek Przybylski, Alicja Kaczmarek i Idzik Piotr) 2.5:3.5. Uniwersytet Ekonomiczny niestety po tej wygranej, przegrał 3 następne pojedynki, przez co stracił szanse medalowe.
Za to polibuda jak i uniwerek jak burza szły do przodu wygrywając mecz za meczem! Po sobocie Politechnika z 9 pkt. zajmowała 5 miejsce, UAM z 10 pkt. był minimalnie wyżej.

Niedziela czyli świetny finisz Politechniki! Ostatni dzień turnieju - najważniejsze pojedynki, w których nie było już miejsca na potknięcie. Niedzielny poranek zaczęliśmy bardzo dobrze wygrywając bardzo pewnie 4.5:1.5 z Akademią Ekonomiczną z Katowic, w następnej 8. rundzie spotkaliśmy się z teoretycznie trzecią drużyną tego turnieju SGGW z Warszawy, wiedzieliśmy że nie będzie łatwo, tym bardziej, że rundę wcześniej SGGW dostało lanie od UAM Poznań aż 1:5 (!) co było sporą niespodzianką i na pewno drużyna z Warszawy chciała się zrehabilitować. Niestety dla nich, kolejna poznańska drużyna pokazała, że szachową stolicą Polski jest Poznań nie Warszawa i pokonaliśmy SGGW 4:2. Na potwierdzenie tego, w tej samej rundzie odbył się inny pojedynek poznańsko - warszawski, w którym świetnie spisujący się w tych zawodach UAM sprawił kolejną niespodziankę wygrywając w pojedynku o fotel lidera z Uniwersytetem Warszawskim 3.5:2.5.

Mecz o złoto!

Przed ostatnim pojedynkiem niespodziewanym, jeśli nie sensacyjnym liderem był Uniwersytet Adama Mickiewicza z Poznania, który o 1 pkt. wyprzedzał reprezentacją Politechniki! To właśnie te 2 drużyny spotkały się w ostatnim pojedynku, w walce o Mistrzowski Tytuł! Gospodarzom tylko zwycięstwo dawało złoto, UAM mógł sobie pozwolić na remis.
Mecz rozpoczął się dość szybko od prowadzania Politechniki - Jacek Tomczak zremisował z Wojtkiem Morandą, a Marcin Szeląg wygrał z Piotrem Zdanowiczem - dzięki czemu objęliśmy prowadzenie 1.5:0.5, prowadzenia tego nie oddaliśmy już do końca, mimo bardzo zaciętych pojedynków wygraliśmy 4:2 i mogliśmy cieszyć się z kolejnych dwóch złotych medali Akademickich Mistrzostw Polski (w klasyfikacjach generalnej i uczelni technicznych !) spychając jednocześnie UAM na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej i 1. w klasyfikacji uniwersytetów !

Czołówka klasyfikacji generalnej:

Lok.
Uczelnia
Typ
TM
TK
TD
Suma
1.
Politechnika Poznańska
UTE
80
40
480
600
2.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
UNI
68
35
468
571
3.
Uniwersytet Warszawski
UNI
70
39
456
565
4.
Politechnika Śląska w Gliwicach
UTE
76
33
444
553
5.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
USP
60
30
432
522
6.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
USP
74
20
420
514
10.
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
USP
38
24
396
458
18.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
USP
26
25
288
339
31.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
WSZ
24
6
120
150
36.
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
UME
0
27
60
87
38.
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu
WSN
0
0
48
48Wyniki drużynowe: http://www.chessarbiter.to.pl/turnieje/td_216/index.html
TM- punkty z turnieju mężczyzn
TK- punkty z turnieju kobiet
TD- punkty z turnieju drużynowego
Jak widać nasi reprezentanci wygrali wszystkie 3 klasyfikacje osiagając olbrzymi sukces, jakim niewątpliwie jest powtórzenie Mistrzowskiego tytułu z zeszłego roku! Na olbrzymie słowa uznania zasługuje Marcin Szeląg i Rafał Lubczyński którzy zdobyli odpowiednio 8 i 7.5 pkt. z 9 partii pociągając drużynę do Mistrzowskiego tytuły, reszta drużyny również zagrała na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu możemy znów cieszyć się z tego, że jesteśmy najlepszą Akademicką Drużyną w kraju!
Na koniec dodam, że zawody bardzo sprawnie przeprowadziła 6-osobowa Komisja Sędziowska w składzie:
- sędzia główny Janusz Woda (IA),
- sędziowie asystenci: Magdalena Judek, Małgorzata Napierała, Barbara Ryszkiewicz, Tadeusz Agaciński i Paweł Staniszewski. Piotr Kaczmarek
Kapitan reprezentacji Politechniki Poznańskiej

Zobacz Galerię zdjęć