Informacje o klubie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lipca 2009 16:24

     Klub Szachowy LECH-WSUS Poznań jest kontynuatorem działalności sekcji szachowej jednego z najstarszych w Wielkopolsce klubów - Kolejowego Klubu Sportowego LECH, założonego 19.03.1922 r. przez młodych miłośników piłki nożnej w miejscowości Dębiec (teren dzisiejszego Poznania) pod nazwą Lutnia Dębiec, później Towarzystwo Sportowe Liga-Dębiec, które w 1929 r. weszło w skład Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w Poznaniu. Członkowie tej organizacji próbowali swych sił w różnych dyscyplinach sportowych, od 1927 r. między innymi także w szachach. Po II wojnie światowej kolejarski klub jeszcze kilkakrotnie zmieniał nazwę (wśród piłkarskich kibiców najpopularniejszą z nich była Kolejorz), by w końcu przez kilkadziesiąt lat funkcjonować jako KKS LECH. Zawodnicy tego klubu godnie reprezentowali kolejarską brać Poznania, dorzucając swoje cegiełki do osiągnięć sportowych najwyższej jakości – zdobywali tytuły mistrzów Polski, reprezentowali barwy narodowe na całym świecie, w tym na Igrzyskach Olimpijskich w różnych dyscyplinach, także na Olimpiadach Szachowych.

     Pod koniec XX wieku, dla członków niemal wszystkich sekcji, z wyjątkiem „oczka w głowie” kibiców i Zarządu kolejarskiego klubu, czyli sekcji piłki nożnej, nastał smutny czas. Część sekcji uległa likwidacji, inne przez kilka lat dogorywały, by w końcu znaleźć się poza klubem borykającym się z brakiem wystarczającego oparcia finansowego w PKP. Szachiści w latach 1996 - 2005 grali jeszcze pod egidą KTKFiT Błękitny-Express LECH, złożonego z kilku sekcji stowarzyszenia wspieranego przez Związek Zawodowy Kolejarzy, ale po przedwczesnej śmierci swego ówczesnego prezesa  Ryszarda Wojtkowiaka, znaleźli się w trudnej sytuacji - poza strukturami PKP.

   W 2005 r. dzięki życzliwości Rektora Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych prof. dr. Michała Iwaszkiewicza, który zaakceptował inicjatywę swego współpracownika, mistrza FIDE Jacka Wody, powołany został do życia Klub Szachowy LECH-WSUS w Poznaniu. Walne Zebranie w dniu 3.11.2005 r. uchwaliło STATUT, a 26.01.2006 r. Sąd Rejonowy w  Poznaniu wpisał Klub do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000249282. Pierwszy Zarząd nowego Klubu, wybrany przez I Walne Zebranie, ukonstytuował się następująco: Jacek Woda - prezes, Dariusz Pawlicki i Jarosław Jarmużek - wiceprezesi, Ewa Sikorska - skarbnik, Leon Miklosik - sekretarz. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: przewodniczący Tadeusz Zieliński oraz członkowie Jan Dawid Purzycki i Janusz Woda.

  W 2009 r., z inicjatywy Jarosława Jarmużka i Janusza Wody, rozpoczęła popularyzację i naukę królewskiej gry Szkółka Szachowa LECH-WSUS, z której działalnością i wynikami można zapoznać się w zakładce pod tym samym tytułem. W latach 2009 - 2015 w zajęciach Szkółki uczestniczyło już ponad 100 najmłodszych adeptów szachów, a corocznie bierze w nich udział ok. 30-40 zapaleńców.  

  Na Walnym Zebraniu 23.03.2011 r. uchwalono Komunikat Organizacyjno-Finansowy nr 1/2011 regulujący sprawy zapisów do Klubu, członkostwa oraz związanych z tym opłat statutowych (p. załącznik). 

  Aktualny Zarząd Klubu, po wyborach uzupełniających w dniu 23.04.2014 r., jest następujący: Jacek Woda - prezes, Józef Nicikowski - wiceprezes ds. organizacyjnych, Dorota Sikorska - wiceprezes ds. młodzieżowych, Dariusz Pawlicki - skarbnik, Leon Miklosik - sekretarz. Komisja Rewizyjna działa w składzie Tadeusz Zieliński - przewodniczący i Janusz Woda. Działacze ci, kontynuując najlepsze tradycje organizacyjne poprzedników, corocznie w lipcu zapraszają miłośników królewskiej gry do udziału w letnim festiwalu, aktualnie pod nazwą SZACHOWE LATO, a w listopadzie na Memoriał pamięci najbardziej zasłużonego w dziejach sekcji szachowej kierownika Stanisława Skowrońskiego. W lutym organizują ZIMOWE FERIE z SZACHAMI, a w ciągu roku kilka turniejów klasyfikacyjnych w szachach klasycznych oraz innych imprez - w szachach szybkich i błyskawicznych.

  W sezonie 2013/2014 aż 5 drużyn klubowych uczestniczyło w rozgrywkach wielkopolskich lig - trzy zespoły w IV Lidze Seniorów i dwa w IV Lidze Juniorów, a w kolejnej edycji 2014/2015 pierwsze drużyny seniorów i juniorów walczą w III Lidze i 4 dalsze (w tym 3 seniorów) w IV Lidze. Sześć teamów ligowych to nowy rekord uczestnictwa w historii Klubu! Wyniki uzyskiwane w tych rozgrywkach są prezentowane na bieżąco w zakładce LIGI, a z osiągnięciami członków Klubu i szkółkowiczów w licznych turniejach indywidualnych można się zapoznać na stronie startowej oraz pozostałych zakładkach klubowej witryny internetowej www.kszlech.pl .

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiarOstatnia zmiana
Kom Org-Fin 1-2011.pdf 67 Kb01/18/13 14:25